Hoşgeldiniz Bugün 29 Kasım 2021 Pazartesi
10 araçtan dördü yakıt olarak LPG tercih etmektedir.

Toprak Otogaz olarak otogaz sektörü için olmazsa olmaz faktörlerden birinin kaliteli hizmet ve dönüşüm sonrası teknik destek olduğunu düşünüyoruz.

Türkiye’deki dönüşüm sektörünün gelişmesiyle birlikte mevcut durumda Türkiye’de yaklaşık 3 milyon otogaz kullanan araç bulunmaktadır. Diğer bir deyişle yollarda karşılaştığımız her 10 binek araçtan 4 tanesi otogaz kullanmaktadır. Böylesine büyük bir sektörün oluşması ve sağlıklı olarak büyüyebilmesi için bir çok faktörün bir araya gelmesinin gerektiği aşikardır. Bu faktörlerden biri de yetkin, kaliteli hizmet veren ve yaygın bir LPG dönüşüm ağının oluşmasıdır.

Yapılan düzenlemelerle sektörün sağlıklı bir şekilde büyümesinin önü açıldı

Türkiye otogaz pazarı, 1997 yılında, gerekli standartların ve yeterli bilgi birikiminin olmadığı bir ortamda oluşmaya başlamıştı. Yüksek yakıt tasarrufu sebebiyle sayısı hızla artan otogaz dönüşümleri, sektörün sağlıklı bir şekilde büyümesinin önünde engel de oluşturuyordu.

Neyse ki ilgili resmi merciler bir süre sonra bu duruma müdahale etti ve öncelikle ürünün vergisi üzerinde değişikliğe giderek aşırı talebi durdurdu. Bir süre sonra, yürürlüğe giren standartla birlikte, dönüşüm işini yapacak olan tüm atölyelerin TSE’den “Hizmet Yeterlilik Belgesi” almış olmaları ve yapılacak olan tüm dönüşüm projelerinin firmaya bağlı olarak çalışan bir mühendis tarafından onaylanması şartı getirildi. Ayrıca LPG’li araçların iki yılda bir sızdırmazlık testinden geçirilmesi zorunluluğu ile dönüşüm sonrası oluşabilecek sorunlara karşı da tedbir alınması sağlandı.

Bu standartlaşma ile dönüşüm işinin güvenliği artarken, bir yandan da kit kalitesinde gelişme gözlemlenmekteydi. Türk firmaları, kendi kitlerini geliştirerek piyasaya rekabetçi ürünler sunmaya başlarken, yurt dışından gelen kitler ile de sektör her kesime hitap edecek ürün çeşitliliğine sahip hale gelmekteydi.

Montaj sektörü 75 farklı marka ve binin üzerinde LPG dönüşüm servisiyle tüketicinin farklı taleplerine cevap verebiliyor.

Bu iki faktörün bir araya gelmesiyle tüketicilerin talepleri tekrar artmaya başladı ve 2003 yılından itibaren sektörümüz düzenli büyüme trendini yakaladı. Şu an gelinen nokta itibarıyla; TSE’den belge almış olan 1.000’in üzerinde dönüşüm firması bulunmaktadır. Bu firmalar, yaklaşık 75 farklı markanın ürünlerini tüketicilere sunmaktadırlar. Firmalar genel olarak münhasır yapıda olmayıp, birden fazla markanın bayiliğini yapmaktadırlar. Bu sayede farklı tüketicilerin farklı fiyat-performans beklentilerine cevap verebilmektedirler.

Tüketicilere sunulan ürün yelpazesine bakıldığında; çok geniş bir ürün gamına sahip olunduğunu görmekteyiz. Piyasada bulunan karbüratörlü araçların neredeyse tamamı LPG ile çalışır hale gelmiş durumdayken, yeni nesil yani sıralı tipte sistem enjektörlü araçlar için ise farklı teknolojiler ve modeller mevcuttur. Standart sistemlerin yanında yakıt tasarrufu ve performans artışı sağlayan özel gaz sistemlerine ek olarak doğrudan sıvı püskürten sistemler de mevcuttur. Kitlerin fiyatları 750-3.000 TL gibi çok geniş bir aralıkta yer almaktadır. Fakat tüketicilerin çok büyük bir kısmı, fiyata duyarlı olmaları dolayısıyla kit markası tercihini ürünün maliyetine göre yapmaktadır. Doğrudan sıvı püskürtme gibi teknolojiler, hem performans artışı, hem de yakıt tasarrufu sağlasa bile, fiyatının göreceli olarak yüksekliği yüzünden mevcut durumda tüketicilerden yeterli ilgiyi görememektedir.

Ekleyen : Ziya Toprak
Eklenme : 03/03/2014
Okunma : 2573