Hoşgeldiniz Bugün 29 Kasım 2021 Pazartesi
LPG dönüşüm sektörünün kronik hastalığı, merdivenaltı montaj!
Nedir merdiven altı?

Bir sektörde o sektörün belirlenmiş standartlarına ve yasal çerçevesine uymadan faaliyet gösterilmesine ve neticesinde haksız kazanç elde edilmesi durumuna merdiven altı faaliyet deniliyor. Hangi sektörde olursa olsun, aslında o sektörün bir numaralı düşmanı merdiven altı faaliyetlerdir denilebilir.

Kulağa ne kadar garip gelirse gelsin Otogaz sektörünün bu konuda bir mazereti var. Otogaz sektörü Türkiye’de merdiven altı bir faaliyet olarak doğdu ve gelişmeye başladı. Bu sektörün ortaya çıktığı yıllarda ne yasal çerçevesi belliydi ne de tanımlanmış standartları mevcuttu. Kalite ve emniyet standartları, yasal altyapısı, bayi ve tüketici ilişkilerine yönelik kuralları yoktu. Sektör el yordamıyla kendi yolunu bulmaya, kendine bir rota çizmeye çalıştı. Çok uzun bir geçmişe sahip değiliz. Hafızamızı biraz zorlarsak Türkiye’de Otogaz sektörünün herkese rağmen, LPG dönüşüm servislerinin gayretleri ve tüketicinin yoğun talebiyle oluşmaya başladığını hatırlarız. Evet, herkese rağmen! Başlangıçta LPG dağıtım şirketleri bile otogaza karşıyken otogaz merdiven altı bir faaliyet olarak doğdu ve gelişti. Ancak yoğun bir mücadele sonunda bugün Otogaz kendini ispatlamış, kuralları, standartları, yasal çerçevesi oluşmuş, rotasını belirlemiş kurumsal, devasa bir sektör konumuna gelmiştir. Sektörün başlangıçta merdiven altı olması, bunun alışkanlık haline gelerek sektör için kronik bir sorun olması asla kabul edilebilir bir mazeret değildir.

Merdiven altı faaliyetin ve haksız kazanç kapılarının açılabilmesi için ya o sektördeki yasal alt yapının ve standartların yetersiz olması gerekir. Sektörümüz açısından baktığımızda başıboş ve yasal çerçevenin eksik olduğu günleri geride bıraktık. Ancak denetim mekanizmalarının eksikliği, yasağa rağmen cezanın iyi tarif edilmemesi, gerçeklikle uyuşmayan, çelişkili kural ve yasakların olması sektörümüzdeki merdiven altı kapısını maalesef açık bırakıyor.

Aslına bakılırsa bu sorunun nasıl çözüleceğini, merdiven altının nasıl işlediğini hepimiz biliyoruz. Kit imalatçısı ve ithalatçısından distribütöre, LPG dönüşüm servislerine kadar herkes bu işin sorumlusu. Genelde şikayet ediyoruz ancak sektör olarak üç maymunu, körler –sağırlar birbirini ağırlar oyununu oynuyoruz. Kit imalatçısı ve ithalatçısı kur ve imalat maliyetlerinin baskısı altında eziliyor, ben satmazsam başkası satıyor düşüncesiyle kendi Pazar payına bakıyor, LPG dönüşüm servisleri kar marjlarının düşüklüğü ve diğer sebeplerle işletmesini ayakta tutmak için bu tür işlere tevessül ediyor, büyük bir kısım ise olan biteni yalnızca izlemekle yetiniyor. Eğer bu gemiyi yüzdüreceksek, bu sorunun çözümünde herkese görev düşüyor.

ODER Yönetim Kurulu Başkanı Asım ŞAFAK

Ekleyen : Ziya Toprak
Eklenme : 03/05/2014
Okunma : 3062