Hoşgeldiniz Bugün 29 Kasım 2021 Pazartesi
7 KASIM 2013 tarihli basın açıklaması 7 KASIM 2013 tarihli basın açıklaması
Geçtiğimiz günlerde çeşitli basın organlarında yer alan “ LPG’li Araç Sahiplerine Kötü Haber”, “LPG’li Araçlar Muayeneden Geçemeyecek” ve “Silindir LPG Tankları Muayeneden” geçemiyor gibi haberler gerçeği tam olarak yansıtmamakla birlikte sektörümüzde ve kamuoyunda gereksiz endişeler doğurmuştur.

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığının trafiğin güvenliğini sağlamak amacı ile güncellediği kusurlar tablosunda araçların net boş ağırlığı ile azami yüklü ağırlığı arasında ki fark, araçlara takılan LPG sisteminin ağırlığından daha az ise geçmişte TÜVTürk Araç Muayene İstasyonlarında hafif kusur olarak görülüp aracın trafik tescili gerçekleştirilebiliyordu. İlgili Bakanlığın geçmiş dönem yönetmeliklerine göre LPG montajı yapılan araçların TÜVTürk Araç Muayene İstasyonlarından trafik tescil belgesi alabilmesi için Makine Mühendisleri Odasından son bir ay içerisinde almış oldukları Sızdırmazlık Raporunu TÜVTürk istasyonlarına ibraz etmeleri gerekmekteydi. Yine ilgili yönetmeliklere göre LPG montajı yapılan araçlarda LPG sisteminin ağırlığı aracın net boş ağırlığı ve azami yüklü ağırlığı arasındaki farktan fazla ise MMO tarafından o araca sızdırmazlık raporu verilmiyordu. Ulaştırma Bakanlığı tarafından TÜVTürk Araç Muayene İstasyonlarında LPG’li araçların tescili için MMO tarafından verilen sızdırmazlık raporunun bulunmaması ağır kusurdan hafif kusura çevrildi. Yapılan yeni düzenleme yeni bir uygulama getirmediği gibi yalnızca geçiş sürecinde oluşan boşluğu gidermeye yönelik bir uygulamadır. Yönetmelik değişikliği habere konu olduğu gibi bütün LPG’li araç sahiplerini ilgilendirmemektedir. Yalnızca bazı marka ve modellerin istihap hadlerinin yönetmeliklere göre LPG montajı yapmaya uygun olmaması ile ilgilidir. Geçmişte de TSE Hizmet Yeri Yeterlilik Belgesi sahibi olan LPG Dönüşüm ve Montaj Servisleri ilgili marka ve model araç sahiplerini bu konuda uyarıyor LPG dönüşümlerini yapmıyorlardı.

Yeni yönetmeliğe göre, net boş ağırlığı ile azami yüklü ağırlığı arasındaki fark kişi sayısı ve taşıyacağı yük için yeterli değilse ağır kusur kabul edilecek ve muayene yapılmayacak. Halihazırda trafik tescil belgelerini almış LPG’li araç sahiplerini zor durumda bırakacak bir uygulama yoktur. Ya da basına yansıdığı gibi LPG’li araç sahiplerinin LPG tankları silindir ya da simit olduğu için değiştirmeleri söz konusu değildir. Çıkan yeni düzenleme geçmişte de LPG montajı yapılamayan bazı marka ve modellerle ilgili bir uygulamadır.

Ülkemizde her yıl yaklaşık 300 bin araca yeni LPG montajı yapılmaktadır. Türkiye ‘deki LPG ‘li araçların sayısı yaklaşık 4 milyona ulaşmıştır. Basında “LPG’li Araç Sahiplerine Kötü Haber” gibi manşetlerle yer alan bu yönetmelik değişikliğinden dolayı ne aracına yeni LPG montajı yaptırmak isteyen araç sahiplerinin ne de LPG’li araç sahiplerinin endişe duymasına temel oluşturabilecek herhangi bir durum yoktur.

Otogaz Dönüşümcüleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Asım Şafak

Ekleyen : Ziya Toprak
Eklenme : 14/10/2013
Okunma : 3007