Hoşgeldiniz Bugün 28 Kasım 2021 Pazar

Lpg nedir? Neden Lpg dönüşüm montaj yaptırmalıyım ?

Lpg nedir? Neden Lpg dönüşüm montaj yaptırmalıyım ? LPG montaj için verilen para tasarruf ile bana geri döner mi? gibi sorular firmamıza sıkça sorulan sorular arasınadadır. Biz de merak edilen bu sorular için bir yazı hazırladık.

LPG olarak bilinen Sıvılaştırılmış Petrol Gazı (Liquified Petroleum Gas), bütan ve propan gazlarının karışımıdır. Ham petrol damıtılırken, parçalanması sırasında ya da doğal gaz yataklarından elde edilir. Normal şartlarda LPG renksizdir ve kokusuzdur. Ayrıca yanıcı ve parlayıcı özelliğe sahiptir.

LPG ülkemizde ticari olarak; Miks LPG (% 30 propan ve % 70 bütan) ve propan (% 95 ve üzeri saflıkta) olarak piyasaya sürülmüştür.

Araçlarımızı LPG'ye dönüştürmek için oldukça geçerli sebeplerimiz bulunmaktadır. Bunlar;

  • LPG Kesinlikle Motor Öldürmez... Aksine Ömrünü Uzatır.
  • LPG Benzinden Çok Daha Güvenlidir.
  • 1 LT benzin = 1,2 LT gaza eşittir. LPG fiyatı düşük olduğu için avantajlıdır. şu anda Ankara'da %55, diğer illerde %45 civarında yakıt tasarrufu sağlamaktadır.
  • LPG kuru yakıt diye aracın ekstra hiç bir şeye ihtiyacı yoktur, karbüratörden veya emme manifoldundan gönderilen yağ buharı gerekli yağlamayı yapmaktadır. Fakat sıkı araştırmalar sonucunda İstasyonlardaki gazlar farklılık göstermekte, bunun için markaların desteklediği otomatik yağlama sistemlerinin tercih edilmesi aracınıza % 100 fayda sağlayacaktır.
  • Yeni nesil enjektörlü araçlara sıralı sistem dediğimiz sistem uygulanarak benzinden sadece max. 1kw güç kaybıyla ve tork artışıyla LPG kullanılabilir.

Eski sistem LPG cihazlarında ise max. %3 güç kaybı olur. Bunun sebebi gaz-benzin yanma oranlarının farklı olmasıdır. Gaz benzinden daha zor tutuşur.

Çevre Bakımından : Egzozdaki CO (karbon monoksit), CO2 (karbon dioksit) ve HC (hidrokarbonlar) düzeyinin azaltılması daha temiz egzoz ve dolaysıyla daha temiz hava demektir.

Yakıt Fiyatı Bakımından : LPG ile ulaşım, günümüzde petrole oranla yarı yarıya daha ucuza gelmektedir.

Taşıt Bakımından : LPG, yağ değişim periyotlarının uzaması ve daha az karbon artıkları nedeniyle daha temiz motor demektir.